Malta Blog

DilokuluMalta.com
Anasayfa > Malta Blog > Malta'nın Başkenti Valletta
 • 11

  KAS
  maltanın başkenti

  Malta'nın Başkenti Valletta

  Yüzyıllar boyu farklı ırk ve kültürlerin egemenliği altına kalan Malta'nın başkenti adını 1530 yılında adaya yerleşen şövalyelerin büyük ustası Jean Parisot De La Vallette'den almıştır. 1565 yılında Osmanlı Donanması tarafından gerçekleştirilen büyük kuşatma (Great Siege of 1965) sonrasında şövalyeler büyük bir karar alarak günümüzdeki Valletta şehrini ve aynı zamanda kale olarak inşa etmiştir.

  Valletta inşa edildiği döneme göre modern şehir planlamasının en önemli örneklerinden biri olmuştur. Su ve kanalizasyon planlamması ile dikkat çekmektedir. Şehirleşme ve şehir planlaması yüzyıllar boyu gelişim göstermiş ve şehirlerin alt yapıları tekrar tekrar düzenlenmiştir. Fakat Valetta, boş bir alana yeni bir şehir olan kurulan sadece bir kaç Avrupa şehrinden bir tanesidir.

  Valetta, kaleden oluşan bir şehirdir ve Maltalılar tarafından bilinen adı ile Citta' Umilissima yani "beyefendiler tarafından beyefendiler için yapılan şehir" (a city built by gentlemen for gentlemen), Malta'nın başkentidir. Malta Adasının yaşam, çalışma, yasama ve yürütme ve ticari açısından kalbidir. Malta'nın başkenti Valetta ismini kurucusuna saygı amacı ile Grand Master of the Order of St John (Şövalye) Jean Parisot de la Valette'den almıştır. 1566 yılında inşasına başlanan Valetta'nın inşaatı 2 derin limanı, Marsamxett ve Grand Harbour ile birlikte o dönem için çok kısa bir süre olan toplam 15 yıl gibi bir sürede tamamlanmıştır.

  Tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelen Valetta, barok tarzı yapısı ile modern bir tarih şehridir. Valetta sokaklarında dolaşırken tarihi dokuyu, hemen her köşede bir heykeli, binaların barok tarzını ve müzeleri ve sürekli olarak organize edilen konserleri görebilirsiniz.

  By: DilokuluMalta.com|Malta Gezi rehberi |2 Yorum|

16 Malta Dil Okulu, 144 farklı İngilizce Kurs seçeneği

Hemen Bilgi İste!